Скулпторът проф. Кирил Мескин е тазгодишният носител на наградата „Свети Пимен Зографски“.
Десет утвърдени художници и скулптори ще се включат за поредна година в международния международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море 2024" в Поморие, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В периода от 6-и до 12 септември в Народно читалище (НЧ) "Просвета 1888" в крайморския град, артистите ще развихрят своето творчество, което по-късно ще обединят в съвместна изложба.
В тазгодишното издание на "Светът е море" ще се включат артистите Албена Щеньовска – Еглоф, Ангел Минтов, Божидар Тонев, Валентин Узунов, Денилин Георгиев, Емил Бачийски, Мариела Маламат, Петър Маламат и Светла Радулова. Сред тях е и художничката Милена Казакова, участвала преди две години в пленера.
Създадените по време на пленера творби ще бъдат предоставени на фонда на Градската художествена галерия (ГХГ) "Дочко Стоев" под ръководството на Милчо Талев, който е сред иниц
Елтън Джон получи наградата "Завет" на британското списание на ЛГБТК+ общността "Атитюд", предаде ДПА.
Изпълнителят се появява публично рядко, но лично дойде, за да получи отличието, връчено му от Ед Шийран, с когото са приятели.
Елтън Джон стана вторият човек, удостоен с наградата, след като през 2017 г. принц Хари, херцогът на Съсекс, получи приза от името на покойната си майка Даяна, принцесата на Уелс.
Появявайки се на сцената, Елтън Джон се подигра на собственика на "Тесла" и социалната мрежа "Екс" Илон Мъск, използвайки обидна дума. "Нека не говорим за Илон Мъск тази вечер - нека се забавляваме добре", каза той, цитиран от ДПА.
Сред останалите отличени на церемонията в Лондон бяха победителят в тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" Немо, който грабна наградата за "Личност на годината", а бившата шампионка на същата напревара Лулу, която представ
Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град.
Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи.
През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu
Испанският режисьор Педро Алмодовар сподели, че е "развълнуван до сълзи", получавайки почетната награда на кинофестивала в Сан Себастиан за творчеството си, което според организаторите се отличава с незабавно разпознаваем "визуален стил", предаде АФП.
"Киното ми е дало всичко", каза 75-годишният режисьор при получаването на наградата "Доностия" - едно от най-високите отличия на фестивала, който се провежда в Сан Себастиан от 1968 г.
"За мен киното е благословия или проклятие. Не мога да си представя друг вид живот, освен да пиша и да снимам непрестанно", добави Алмодовар на церемонията, на която присъства испанският министър-председател Педро Санчес.
Наградата "Доностия" е едно от малкото отличия, които липсваха на режисьора на "Всичко за майка ми" и "Говори с нея". Педро Алмодовар е носител на две награди "Оскар", пет "Гоя", ч
Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в Панагюрище и още от днес ще може да бъде видян в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей в средногорския град. Реликвите ще останат в музея до 10 септември.
Тази година се навършват 75 години от откриването му и по този повод през месец декември със специална програма ще бъде отбелязана годишнината.
При засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше посрещната от представители на Общината, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни работници.
Репортер беше допуснат в трезора, докато представители на Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената за експозицията в Панагюрище 22-каратова реплика.
доц. Шопов коментира, че завръщането на
Отличието бе връчено тази вечер при откриване на традиционния Есенен салон на плевенските художници в Арт центъра в Градската градина.
За мен е голяма чест, че получавам тази награда на името на свети Пимен Зографски. Аз имам и други награди – и национални, и световни, но да получа точно тази - на един от най-великите български художници, основоположник на гилдията на нашите художници, за мен е голяма радост и чест, каза проф. Мескин.
Наградата се присъжда с решение на жури, в което влизат представители на Дружеството на плевенските художници и от Община Плевен. Тази година то бе в състав: Николай Неделчев, председател на плевенското дружество, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев“ във Велико Търново и началникът на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен Анелия Дечева.
Тази година за първи път бяха присъдени и две награди „Сребърен Пимен“. Техни носители са Любомир Йотов и Илиян Ангелов.
Още три награди получиха тази вечер художници, членове на плевенското дружество. За най-млад автор, участник в Есенния салон, бе отличена Биляна Димитрова. Наградата се дава от „Ротари клуб Плевен Центрум“, като лично президентът на организацията Бойко Тодоров поздрави младата художничка.
В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите.
В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията.
Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал
Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор "Родина" през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков.
Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия. Баща й закупил музикалния инструмент през 1984 г. от сина на Христо Дюлгеров.
"Уникалното е, че това е инструмент, който е произведен във фабрика "Братя Дидерихс" в Санкт Петербург вероятно в първите години на 20-и век", обясни Бейков.
По думите му това е ценен експонат. "Още по-ценно е това, че роялът е свързан с музикалната история на града, защото е бил личен инструмент на Христо Дюлгеров - един от музикалните деятели на Русе от края на 19-и и началото на 20-и век. Той е създател на хор "Родина" и е първият концертмайстор на новосъздадения в Русе през 1948 година Държавен симфоничен
Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.
В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.
Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.
Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.
По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.
Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.